Serdecznie witamy na stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.
Zapraszamy do zapoznania się z wszystkimi formami naszej działalności świadczonymi na rzecz osób potrzebujących. Tu znajdziecie Państwo wszelkie informacje, wskazówki i porady.

 

Świętokrzyskie Anioły Dobroci 2018

3 października 2018 w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach obył się już po raz 14 finał plebiscytu Świętokrzyski Anioł Dobroci.

Tego rocznym laureatem w kategorii zespołowej został Ośrodek Wsparcia Dziennego dla Osób Chorych na Alzheimera Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach przy al. Legionów 5, unikatowa w skali województwa i kraju placówka świadcząca profesjonalną pomoc dla osób z chorobą Alzheimera.
Ośrodek powstał w 2008 r. w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców naszego miasta, wspiera opiekunów i członków rodzin osób z chorobą Alzheimera, w całości finansowany jest ze środków budżetu miasta Kielce.

 

- Odbierałem wiele sygnałów od dorosłych dzieci osób chorych, które w pewnym momencie zdawały sobie sprawę, że nie mogą zostawić w domu chorej mamy czy taty. Wiedziały, że ta osoba może sobie zrobić coś złego albo po prostu wyjść z domu i nie wrócić – mówi Marek Scelina, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach. - Aby zapewnić opiekę choremu, ktoś z bliskich musiałby zrezygnować z pracy.

Niestety, taka sytuacja zdarza się bardzo często. Kielce, które od kilkunastu lat kładą duży nacisk na politykę społeczną, wyszły naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom niepełnosprawnych i ich rodzin. W ciągu kilku lat  - od 2008 r. - udało się rozbudować system pomocy o kolejne placówki – Środowiskowe Domy Samopomocy przy ul. Krzemionkowej, ul. Urzędniczej, ul. Mielczarskiego (ten ostatni z 12 miejscami całodobowego pobytu). Placówki prowadzone przez MOPR samodzielnie lub we współpracy z organizacjami pozarządowymi – Caritas Kielecką i Stowarzyszeniem Nadzieja Rodzinie, są czynne w dni powszednie w godz. 7-17. Chorzy mają tam zapewnioną opiekę, ale też terapię zajęciową, wsparcie psychologiczne i medyczne.

Wiele razy kadra Ośrodków odbierała wyrazy wdzięczności i podziękowania od rodzin uczestników. Dla opiekunów, których bliscy uczestniczą w zajęciach dziennych OWD czy ŚDS to ogromna pomoc. I nie chodzi tylko o kwestie ekonomiczne. Opieka nad osobą cierpiącą z powodu choroby Alzheimera wyczerpuje psychicznie i fizycznie. Mimo początkowego oporu przez zostawieniem chorej mamy czy taty w placówce, dzieci z czasem przekonują się, bo widzą, że opieka, którą zapewniają miejskie placówki, jest profesjonalna.

Choroby Alzheimera nie da się zahamować. Gdy już nie wystarcza opieka w placówce dziennego pobytu, wtedy z ratunkiem przychodzą placówki całodobowe. W Domu Pomocy Społecznej przy ul. Jagiellońskiej 76 w Kielcach wydzielono niemal 70-łóżkowy oddział dla chorych na alzheimera. W planach są kolejne inwestycje prospołeczne wychodzące naprzeciw potrzebom kielczan.


Samorząd województwa świętokrzyskiego uhonorował osoby i instytucje, które w sposób szczególny, wychodząc poza swoje obowiązki i prowadzoną działalność w ramach swoich placówek, dostrzegają potrzebę niesienia pomocy. W kategorii indywidualnej laureatką została Bogusława Majcherczak, a wyróżnienie otrzymał Stanisław Kozioł, natomiast w kategorii zespołowej – Ośrodek Wsparcia Dziennego dla Osób Chorych na Alzheimera w Kielcach.

Więcej informacji: