Serdecznie witamy na stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.
Zapraszamy do zapoznania się z wszystkimi formami naszej działalności świadczonymi na rzecz osób potrzebujących. Tu znajdziecie Państwo wszelkie informacje, wskazówki i porady.

 

25. Wytopki Ołowiu w Tokarni

Muzeum Wsi Kieleckiej zaprasza na jubileuszowe „25. Wytopki Ołowiu”, które odbędą się 17 września 2017 roku w godz. 12:00 - 17:00 w Parku Etnograficznym w Tokarni.

 

O godz. 12:30 w młocarni z Ogonowic (sektor małomiasteczkowy) zostanie otwarta stała wystawa zabytkowych maszyn rolniczych „Święty Izydor wołami orze, kto go prosi to mu pomoże”. Zostaną na niej zaprezentowane maszyny stosowane w XIX wiecznym rolnictwie oraz gospodarstwa chłopskich w pierwszej połowie XX wieku (młocarnie, wialnie, sieczkarnie, żniwiarki, siewniki, mechaniczne kopaczki konne).

Imprezie od lat nieodłącznie towarzyszą prezentacje o charakterze edukacyjnym, przedstawiające zwiedzającym historyczne i technologiczne zagadnienia hutnictwa ołowiu oraz produkcji miedzi w Górach Świętokrzyskich.

Od godz. 13:50 zostanie uruchomione piecowisko, w którym odbywać się będzie wytop ołowiu oraz bicie pamiątkowych denarów. Narratorem pokazu będzie dr Ireneusz Suliga.

Zaprezentowany zostanie proces otrzymywania smoły drzewnej i pędzenia dziegciu metodą „garnek na garnku. W drewnianym budynku elektrolizera odbędzie się pokaz elektrolitycznego otrzymywania miedzi metodą Stanisława Ignacego Łaszczyńskiego opracowaną i opatentowaną w 1906 roku.

Imprezie będzie towarzyszył „Kiermasz sztuki ludowej”. Weźmie w nim udział kilkunastu twórców z Regionu Świętokrzyskiego, którzy trudnią się hafciarstwem, rzeźbiarstwem, garncarstwem, wycinkarstwem oraz kowalstwem. Będzie można podziwiać oraz zakupić tradycyjne, drewniane zabawki ludowe.

Wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Gnieździska oraz Koło Gospodyń Wiejskich Korytniczanki.

 

Źródło informacji: