Serdecznie witamy na stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.
Zapraszamy do zapoznania się z wszystkimi formami naszej działalności świadczonymi na rzecz osób potrzebujących. Tu znajdziecie Państwo wszelkie informacje, wskazówki i porady.

 

Rekrutacja na Uniwersytet Dziecięcy UJK

Grafika: Uniwersytet Dziecięcy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach

15 czerwca 2017 r. rusza wyłącznie drogą elektroniczną rekrutacja na IV edycję Uniwersytetu Dziecięcego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Uniwersytet Dziecięcy zaprasza uczniów szkół podstawowych w poczet słuchaczy UDJK. Proponuje pasjonujące wykłady, warsztaty, pokazy i ćwiczenia.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach zaprasza do zapoznania się ze szczegółami rekrutacji na Uniwersytet Dziecięcy UJK.

 

Więcej…

 

„Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów”

Grafika: Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach

W najbliższą niedzielę 18 czerwca 2017 r. w Parku Miejskim w Kielcach w godzinach 11:00 - 17:00 odbędzie się Finał Wojewódzki XVII Edycji Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów”. Imprezie towarzyszyć będzie kiermasz tradycyjnej żywności przygotowany przez członków Sieci Nasze Kulinarne Dziedzictwo Świętokrzyskie, będą też stoiska z rękodziełem ludowym. W finale konkursu znalazło się 56. produktów, przygotowanych przez osoby prywatne, Koła Gospodyń Wiejskich oraz Członków Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie.

Regionalna żywność i dziedzictwo kulinarne są ważnymi nośnikami regionalnej tożsamości. Żywność wysokiej jakości jest ważna dla każdego z mieszkańców. Zdrowe, regionalne wyroby cieszą się rosnącą popularnością w naszym regionie i kraju. Coraz chętniej Polacy sięgają po lokalne produkty, doceniając ich unikatowy smak i wysoką jakość. Dzięki rozwojowi rynku żywności naturalnej oraz jego promocji można dotrzeć do znakomitych produktów tradycyjnych, lokalnych i ekologicznych.

Moda na lokalną żywność trwa - warto wykorzystywać te trendy w swoich podróżach kulinarnych, by jak najpełniej czerpać z bogactwa regionalnych polskich smaków. W taką właśnie podróż zapraszamy 18 czerwca wszystkich mieszkańców Kielc i województwa świętokrzyskiego. Początek wydarzenia w Parku Miejskim w Kielcach o godzinie 11:00, finał konkursu i wręczenie nagród ok. godz. 16:00 - 17:00.

Organizatorem konkursu na szczeblu regionalnym jest Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach i Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach przy współpracy Wojewódzkiego Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Konkursowi towarzyszyć będą XLI Buskie Spotkania z Folklorem.

 

Rodzinne niedziele w skansenie

Źródło: Muzeum Wsi Kieleckiej

Muzeum Wsi Kieleckiej zaprasza na pierwszą w tym sezonie „Rodzinną niedzielę w skansenie”. Tematem wydarzenia będzie „Ziołolecznictwo”. Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się o ziołach i roślinach, które odgrywały szczególną rolę w kulturze dawnej wsi. Spotkanie odbędzie się 18 czerwca 2017 r. w Parku Etnograficznym w Tokarni, w godzinach 13:00 - 16:00, w sektorze małomiasteczkowy.

Symbolika, znaczenie obrzędowe, wykorzystanie w lecznictwie ludowym i działaniach o charakterze magicznym roślin przedstawione zostanie w formie krótkiego wykładu o godz. 13:00. Etnograf wprowadzi uczestników spotkania w arkana ziół i roślin, które odgrywały szczególną rolę w kulturze  dawnej wsi. O godz. 13:15 zespół folklorystyczny „Domaszowianki”, zaprezentuje przedstawienie pt. „Zielarka”. Panie będą prezentowały również wykonywanie wianuszków święconych tradycyjnie w oktawę Bożego Ciała. Najmłodsi będą mieli okazję wziąć udział w konkursach oraz w zabawach.